Elegant Lighting 8001D19G/RC Royal Cut Clear Crystal Toureg 10-Light, Two-Tier Crystal Chandelier, 0" x 19" x 23", Finished in Gold with Clear Crystals
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
19
quantity
Product details
Category
Elegant lighting 8001d19g toureg 10-light, two-tier crystal chandelier, finished in gold with clear crystals elegant lighting 8001d19g features: base finish: gold with clear crystal choose from royal cut, elegant cut, Swarovski Spectra or Swarovski elements crystal types: royal cut- a combination of high quality, lead-free, machine cut and polished crystals, and full-lead machine-cut crystals, whose appearance rivals that of a more expensive chandelier crystal elegant cut- elegant cut crystals consist of 30% high quality full-lead machine-cut crystal that is above industry standards. It possesses sharp faceting polished to a visual radiance Swarovski Spectra- beautiful and reliable quality crystal by Swarovski elements- an exercise in technical perfection, Swarovski elements crystal meets all standards of perfection. It is original, flawless and brilliant, possessing lead oxide in excess of 33%. made in Austria, each facet is perfectly cut and polished by machine to maintain optical purity and consistency (10) 60-watt candelabra base bulbs (not included)hanging WEIGHT 29 included 54 inches of chain/wire for installation two tier chandelier product dimensions: 23 inch h x 19 inch from the elegant lighting toureg collection elegant lighting, headquartered in Philadelphia, pa, is a premium designer of crystal lighting. Since its inception in the year 2000, elegant lighting has made innovative strides in crystal lighting design, that resulted in them becoming the fastest-growing crystal lighting Company in the industry. Elegant lighting actively ensures, throughout every step of production, that the lighting you purchase is a beautiful piece of art, and that it graces your home or business with its sheer perfection.
  • Finish: Gold, style: Crystal
  • Type of bulb: candelabra, Number of bulbs: 10, wattage: 60
  • Width: 19.00in, height: 23.00in.Royal cut clear Crystal toureg 10-light
UPC 848145064842
Color Gold Finish
Theme Glam
Voltage 125 Volts
Bulb Base E12
Room Type Living Room
Brand Name Elegant Lighting
Brightness 60 lumen
Model Name Elegant Lighting Toureg 19" 10 Light Royal Crystal Chandelier